Bioforum 2016

bioforum 3

Śledząc wydarzenia biotechnologiczne dziejące się w naszym kraju, nie mogło nas zabraknąć na tegorocznym BioForum w Łodzi. Uczestnicząc w dwudniowej konferencji mieliśmy okazję wysłuchać wielu wykładów związanych z polskim bio-biznesem, uczestniczyliśmy w panelach dyskusyjnych skupiających się na współpracy polskich przedsiębiorców z takimi krajami jak np. Stany Zjednoczone czy Izrael, a także sprawdziliśmy, co ciekawego przygotowali organizatorzy konferencji dla studentów.
Wygląda na to, że kluczem do sukcesu jaki osiągnął Izrael odnośnie środowiska start-up’owego (pretendując nawet do tytułu Start-up Nation) jest wsparcie ze strony lokalnego rządu na poziomie komercjalizacji. Yigal Erlich, przedstawiciel jednego z największych izraelskich Venture Capital, opowiedział jak ważna jest pomoc ze strony państwa już na samym początku inwestycji, a następnie angażowanie kolejnych partnerów, stopniowe dzielenie ryzyka, aż po wycofanie i całkowite przekazanie firmy sektorom prywatnym. Mamy nadzieję, że taka inicjatywa wejdzie w życie i u nas jako, że – jak twierdzą nasi prelegenci z Bliskiego Wschodu – odpowiednie zaplecze technologiczne oraz zasoby ludzkie już mamy.

bioforum 1 bioforum 2 bioforum 3 bioforum 4bioforum 5
Bardzo fajnym wydarzeniem okazało się „Elevator speech for scientists”, na którym naukowcy przedstawiali swoje wyniki badań w kilkuminutowych prezentacjach. Wysłuchaliśmy jak ściągają się z czasem: Maria Michejda z Georgetown University School of Medicine (opowiadająca o zastosowaniu płodowych komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej), Edward Wiczkowski z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego (przedstawiający m.in. projekt nowego typu wkładu stomijnego z blokadą) oraz Tomasz Kamiński (mówiący o nowej terapii nowotworu jelita grubego, opierającej się na hamowaniu aktywności kinazy Bruton’a).
Ciekawymi wydają się być ostatnie postępy z zakresu telemedycyny: zastosowanie druku 3D i wizualizacji 4D w operacjach ortopedycznych (Michał Drwięga, Robert Śmigielski), a także konstrukcja robota zdolnego do precyzyjnego przeprowadzenia skomplikowanych operacji chirurgicznych (np. operacji by-pass).
Studenci mieli okazję wysłuchać porad, jak skutecznie aplikować o pracę w sektorze biotechnologicznym, a także dowiedzieli się co do zaoferowania na rynku pracy ma firma Selvita S.A. Organizatorzy przygotowali również warsztat dla uczestników zainteresowanych technikami chromatograficznym. Pracownicy firmy Lipopharm omawiali podstawy teoretyczne wspomnianych metod, a także zapoznawali słuchaczy z praktycznymi problemami, które mogą wystąpić w pracy z chromatografią. Na zorganizowanym „Master of Innovation competition” wysłuchaliśmy prezentacji takich Start-upów jak: Nestmedic, Laserdent, NanoSanguis, NanoThea, a także HiProMine. Ostatnia spółka za swoją technologię została wyróżniona nagrodą BioForum 2016.
Cała konferencja zakończyła się sesją odnośnie personalizowanej medycyny i przyznajemy, że była ona wisienką na torcie – uważamy ją za najlepiej poprowadzoną, od strony merytorycznej, a także bardzo angażującej dyskusji. Pierwsza prezentacja dotyczyła OnCompass – połączenia diagnostyki molekularnej z platformą umożliwiającą analizę (oczywiście anonimową) wyników pacjentów z całego świata. W efekcie prowadzi to do znalezienia genotypu nam najbliższego i zaaplikowania najefektywniejszej terapii. Anna Boguszewska-Chachulska (Genomed) opowiedziała jak rozwój Sekwencjonowania Nowej Generacji rozszerzył możliwości medycyny personalizowanej (zwłaszcza w przypadku dystrofii mięśniowej i onkologii), a także jak projekt PolGenomed pozwolił na weryfikację zróżnicowania genomowego populacji Polaków (28,42% nowych wariantów) i umożliwił stworzenie lokalnej, referencyjnej bazy danych.
Do zobaczenia za rok!

Beata Chęcińska i Paula Kadyszewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *