Crastina.se – nadchodzi nowa jakość w komunikacji nauki!

Crastina_1

Portal Crastina.se to miejsce, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o komunikacji w nauce (science communication) i komunikacji nauki (science dissemination). To jednocześnie społeczność osób, które pasjonują się komunikacją w kontekście naukowym i poświęcają tej dziedzinie swoje życie zawodowe lub czas wolny.

 

Skoro portal to po co konferencja?

Portal tworzony jest już od kilku lat, a teraz działania nabierają rozmachu. Stąd też zorganizowana została pierwsza konferencja – First Crastina IRL Unconference na którą uczestnicy przyjechali do Belgii. Podczas dwudniowych dyskusji ludzie, którzy na co dzień współpracują zdalnie, wreszcie mieli okazję się poznać i przedstawić projekty prowadzone przez siebie lokalnie.

Wspaniale było słuchać entuzjastycznych opowieści o przygotowywaniu grafik do publikacji naukowych (wiecie jak istotne są abstrakty graficzne?!), tworzeniu pięknej biżuterii inspirowanej bio-techem, nagrywaniu naukowych podcastów, tworzeniu gier i komiksów wyjaśniających naukę, trenowaniu prezentacji naukowej, gdzie naukowców oceniają dzieciaki, efektywniejszym podejściu do konferencji naukowych (idea Flipped Conference), wyrażaniu nauki poprzez taniec (Dance your PhD) i wreszcie zastosowaniu social media w komunikacji badań i odkryć naukowych.

Co uradziliśmy?

Ano uradziliśmy, że będziemy dalej czynnie ewangelizować w temacie komunikacji nauki i nawracać społeczność naukową na drogę efektywniejszej i ładniejszej komunikacji. Będziemy – wszyscy razem i każdy z osobna – wyjaśniać jak tworzyć przejrzystą komunikację i dlaczego sama w sobie komunikacja jest tak ważna. Bo cóż z tego, że jesteśmy genialnym naukowcem, prowadzącym przełomowe badania… jeżeli nikt o tym nie wie?

Szykujcie się więc na masę ciekawych artykułów na portalu, udostępnianie darmowych materiałów, a wkrótce być może kolejną, tym razem otwartą, edycję wydarzenia.

 

A żeby było miło…

…bo przecież nie samą pracą człowiek żyje, wszyscy przyjezdni uczestnicy konferencji zwiedzili Leuven (na zdjęciu biblioteka), objedli się wspaniałą belgijską czekoladą i wreszcie założyli sobie grupę, żeby móc wygodnie wymieniać się linkami do ciekawych materiałów oraz zdjęciami śmiesznych kotów 😉

Crastina_2

 

O Autorze:
Anna Jeszka – biotechnolog z wykształcenia, twórca społeczności bio-techowej z zamiłowania. Zawodowo zajmuje się sprzedażą i prowadzeniem projektów w IT i elektronice, a po godzinach rozwija stowarzyszenie Boost Biotech, którego jest także prezesem. Pasjonują ją nowe technologie, zarówno w IT jak i w bio-techu, który jej zdaniem jest na granicy prawdziwej rewolucji dzięki jego demokratyzacji i projektom DIY.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *