Europejski Kongres Biotechnologii – co w branży piszczy?

Europejski Kongres Biotechnologii 2016

Kraków w lipcu kipiał ciekawymi bio-techowymi tematami z Europy, USA, Chin, Korei i Japonii. Europejska Federacja Biotechnologii, EUROBIOTECH, Uniwersytet Jagielloński i Azjatycka Federacja Biotechnologii postarały się, by zgromadzić na Europejskim Kongresie Biotechnologii najciekawsze postaci branży life science. Poruszano takie tematy jak biodegradacja, terapia genowa, wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie, genomika, produkcja enzymów, bioterapeutyków, rekombinowanych białek i szczepionek oraz wiele, wiele innych.

Kogo warto było posłuchać?

Na kongresie można było spotkać niesamowicie ciekawe osoby, tworzące technologie z pierwszych stron Nature i Science. Luke Alphey z Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w technice SIT (Sterile Insect Technique) opowiadał o genetycznej kontroli komarów, a Emmanuelle Charpentier, współwłaścicielka patentu na metodę CRISPR przybliżała tajniki inżynierii genetycznej z zastosowaniem CRISPR/Cas9.

Jens Nielsen – seryjny przedsiębiorca, który założył między innymi firmę produkującą resweratrol z użyciem drożdży, aktualnie szef laboratorium na szwedzkim Chalmers University of Technology – podzielił się z kolei ze słuchaczami opowieścią o nowych szlakach metabolicznych syntezy biologicznej.

Możliwość wysłuchania wystąpień osób tworzących teraźniejszość ale i przyszłość biotechnologii była nie do przecenienia i sprawia, że Kongres jest jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w roku.

Dyskutowano o…

Uczestnicy Europejskiego Kongresu Biotechnologii mogli także wybierać spośród wielu paneli dyskusyjnych, dotykających najważniejszych problemów konkretnej dziedziny biotechnologii. Jedną z takich dyskusji przeprowadzili Jerzy Długoński i  Rafał Szewczyk (Uniwersytet Łódzki) z Maciejem Stopą (BioAnalytic, Gdańsk), poruszając kwestię analiz i narzędzi bioinformatycznych stosowanych w spektrometrii mas w biotechnologii oraz obecnych trendów i perspektyw wynikających z zastosowania metod chromatograficznych. Dyskusja była wciągająca, między innymi dlatego, że  spektrometria mas jest standardową częścią wyposażenia większości ośrodków badawczych, korzysta z niej więc na którymś etapie badań prawie każdy z nas. Analiza składu mieszanin i sekwencji kwasów nukleinowych czy oznaczenia ilościowo-jakościowe metabolitów, białek i lipidów są możliwe dzięki szerokiej gamie dostępnych na rynku technologii (m.in. MALDI-TOF czy LC-MS/MS), które mają zastosowanie na niemal każdym etapie badań, począwszy od identyfikacji składu substancji, przez analizy porównawcze po kontrolę jakości otrzymanych produktów. Oznacza to, że omawiana technologia przyczynia się do zwiększenia wiarygodności usług oferowanych przez wiele firm i poprawienia jakości wyników prowadzonych prac badawczych.
Następnym razem w Genewie!

Kolejne spotkanie, na które już dziś zaprasza Europejska Federacja Biotechnologii, odbędzie się 1-4 lipca 2018 roku w Genewie.

Europejski Kongres Biotechnologii 2016_1

O Autorze:

Jagoda Rutkowska – absolwentka biotechnologii na Uniwersytecie Łódzkim. Zawodowo odkrywała już mikrobiologię, zajmowała się immunologią w medycynie i badaniem produktów leczniczych i weterynaryjnych. W wolnym czasie podróżuje i uprawia trekking w Tatrach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *