Innovation Ecosystems – czyli pozytywne zderzenie Polski i Cambridge.

IF1 (1)

1 lipca w Krakowie odbyła się konferencja Innovation Ecosystems: Polish Innovation Clusters vs. Cambridge, organizowana przez międzynarodową organizację Innovation Forum. Podczas wydarzenia można było dowiedzieć sie wiele o codzienności Cambridge i nawiązać liczne kontakty.

Znamienici goście z Polski i zagranicy przybliżyli tematykę rozwoju technologii innowacyjnych i funkcjonowania klastrów naukowo-biznesowych. Prof. Wojciech Nowak (AGH) opowiedział o innowacjach w dziedzinie energetyki węglowej, a prof. Alan Barrell (University of Cambridge) o formowaniu silnej pozycji ośrodka naukowo-biznesowego Cambridge. Historia faktycznie niezwykle ciekawa i zakończona spektakularnym sukcesem, jako że do Cambridge ściągają specjaliści z całego świata oraz wiele firm!

Cambridge bio-techem stoi!

Prof. Chris Lowe (University of Cambridge) przedstawił historie zakładanych przez siebie firm bio-tech i (m.in. Cambridge Sensors, Purely Proteins). Podsumował też, jakie podejście i cechy charakteru ułatwiają osiągnięcie sukcesu przedsiębiorcy.

Dr Nuno Alves zaprezentował Stevange Biosciences Catalyst – ośrodek rozwoju innowacji w branży life science i współpracy nauki z biznesem, w którego skład wchodzą takie instytucje i firmy jak GSK, MRC, GE Healthcare, Johnson&Johnson i Eli Lilly.

Wystąpienia zapoczątkowały dyskusje dotyczące współpracy nauki z biznesem i rozwoju technologii innowacyjnych oraz form ich finansowania. W rozmowy aktywnie włączała się publiczność i po części oficjalnej kontynuowano je w przerwach oraz podczas wieczornego spotkania networkingowego w Pauza In Garden.

IF4 (1)

Wyobraź sobie zwycięstwo!

Podczas konferencji odbył się także lokalny finał konkursu-akceleratora Imagine IF. Przedstawiciele 8 start-upów w ciągu 3 minut prezentowali swoje innowacyjne rozwiązania i modele biznesowe. Zwyciężył projekt ATS proponujący rozwiązanie do transportu samolotów na lotniskach, a drugie miejsce przyznano ex equo projektom Hydrocar Premier (elektryczne auto z wodorowym magazynem energii) i Rotoby (wirniki do wiatraków). Wezmą one udział w finale międzynarodowym konkursu, w którym nagrodą jest 30 000 £ oraz mentoring.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a jako Boost Biotech mamy cichą nadzieję, że za rok zwycięży projekt bio-techowy 😉

 

O Autorze:
Katarzyna Szafran – biotechnolog z wykształcenia i zamiłowania. Od kilku lat aktywnie rozwija polską społeczność bio-techową organizując spotkania Meet Biotech – Boost Biotech m.in w Warszawie i Lublinie. Podróżując po świecie od laboratorium do laboratorium nieustannie przywozi do Polski niesamowite pomysły na kolejnych prelegentów spotkań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *