Innovation Ecosystems – czyli pozytywne zderzenie Polski i Cambridge.

1 lipca w Krakowie odbyła się konferencja Innovation Ecosystems: Polish Innovation Clusters vs. Cambridge, organizowana przez międzynarodową organizację Innovation Forum. Podczas wydarzenia można było dowiedzieć sie wiele o codzienności Cambridge i nawiązać liczne kontakty.

Znamienici goście z Polski i zagranicy przybliżyli tematykę rozwoju technologii innowacyjnych i funkcjonowania klastrów naukowo-biznesowych. Prof. Wojciech Nowak (AGH) opowiedział o innowacjach w dziedzinie energetyki węglowej, a prof. Alan Barrell (University of Cambridge) o formowaniu silnej pozycji ośrodka naukowo-biznesowego Cambridge. Historia faktycznie niezwykle ciekawa i zakończona spektakularnym sukcesem, jako że do Cambridge ściągają specjaliści z całego świata oraz wiele firm!

Cambridge bio-techem stoi!

Prof. Chris Lowe (University of Cambridge) przedstawił historie zakładanych przez siebie firm bio-tech i (m.in. Cambridge Sensors, Purely Proteins). Podsumował też, jakie podejście i cechy charakteru ułatwiają osiągnięcie sukcesu przedsiębiorcy.

Dr Nuno Alves zaprezentował Stevange Biosciences Catalyst – ośrodek rozwoju innowacji w branży life science i współpracy nauki z biznesem, w którego skład wchodzą takie instytucje i firmy jak GSK, MRC, GE Healthcare, Johnson&Johnson i Eli Lilly.

Wystąpienia zapoczątkowały dyskusje dotyczące współpracy nauki z biznesem i rozwoju technologii innowacyjnych oraz form ich finansowania. W rozmowy aktywnie włączała się publiczność i po części oficjalnej kontynuowano je w przerwach oraz podczas wieczornego spotkania networkingowego w Pauza In Garden.

IF4 (1)

Wyobraź sobie zwycięstwo!

Podczas konferencji odbył się także lokalny finał konkursu-akceleratora Imagine IF. Przedstawiciele 8 start-upów w ciągu 3 minut prezentowali swoje innowacyjne rozwiązania i modele biznesowe. Zwyciężył projekt ATS proponujący rozwiązanie do transportu samolotów na lotniskach, a drugie miejsce przyznano ex equo projektom Hydrocar Premier (elektryczne auto z wodorowym magazynem energii) i Rotoby (wirniki do wiatraków). Wezmą one udział w finale międzynarodowym konkursu, w którym nagrodą jest 30 000 £ oraz mentoring.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a jako Boost Biotech mamy cichą nadzieję, że za rok zwycięży projekt bio-techowy 😉

 

O Autorze:
Katarzyna Szafran – biotechnolog z wykształcenia i zamiłowania. Od kilku lat aktywnie rozwija polską społeczność bio-techową organizując spotkania Meet Biotech – Boost Biotech m.in w Warszawie i Lublinie. Podróżując po świecie od laboratorium do laboratorium nieustannie przywozi do Polski niesamowite pomysły na kolejnych prelegentów spotkań.

Dodaj komentarz