MSB „Symbioza” okiem studenta

indeks

W dniach 22-24 kwietnia 2016 r., po raz piąty, odbyło się Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne „Symbioza” im. Prof. Krzysztofa W. Szewczyka. Wydarzenie miało miejsce w nowym budynku Politechniki Warszawskiej – gmachu Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii. To były intensywne trzy dni. W programie sympozjum znalazło się aż dwanaście wykładów plenarnych naukowców z europejskich ośrodków badawczych m.in. z Barcelony i Cambridge. Uzupełniały je wykłady młodych naukowców, którzy nie posiadają jeszcze swoich grup badawczych oraz sesje prezentacji ustnych studentów (w większości doktorantów) i sesje posterowe. Niesamowite, jak bardzo szczegółowe i specjalistyczne badania są prowadzone w szeroko pojętej biotechnologii. Może się wydawać, że ludzkość ma już dużą wiedzę przyrodniczą, jednak „Symbioza” uświadomiła mi, że im więcej wiemy na dany temat, tym więcej rodzi się pytań o coraz to mniejsze struktury czy bardziej złożone mechanizmy. Dowiedziałam się również o wielu ograniczeniach, które czyhają na naukowców. W końcu nie każde badanie można przeprowadzić w zasadowym środowisku, a preparaty in vivo nie zawsze chcą zachowywać się jak te in vitro. Warto zaznaczyć, że prawie całe wydarzenie odbyło się w języku angielskim.

Jednak to nie koniec atrakcji. Odbyły się również warsztaty bioinformatyczne, na których można było poznać podstawy obsługi programu R do analizy danych. Z powodu dużej liczby chętnych, organizatorzy w ostatniej chwili postanowili zorganizować drugą turę, by więcej osób mogło uczestniczyć w warsztatach. Jako kompletny laik komputerowy, pocieszałam się liczną obecnością doktorantów, którzy radzili sobie niewiele lepiej ode mnie. W piątek wieczorem mogliśmy wziąć udział w grze terenowej, a w sobotę w imprezie integracyjnej w klubie Medyk. Organizatorzy nie zapomnieli również o zapewnieniu poczęstunku oraz pakietów w postaci koszulki, torby, notesu i kilku innych gadżetów, oczywiście z logo „Symbiozy”.

Udział w „Symbiozie” to była z pewnością dobra decyzja, za rok wybieram się znowu, a kto wie, może kiedyś będę brać udział jako aktywny uczestnik ze swoją prezentacją lub plakatem.

Joanna Dembska

 


 

O autorce

Joanna Dembska – studentka I-szego roku biotechnologii na Politechnice Warszawskiej. Chętnie uczestniczy we wszelkich wydarzeniach związanych z branżą biotechnologiczną. Za każdym razem dowiaduje się czegoś nowego i poznaje wiele osób. Członkini Koła Naukowego Biotechnologów „Herbion”. W wolnym czasie uprawia Bikram Jogę (zajęcia odbywają się w 41°C) oraz eksperymentuje z kuchnią molekularną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *