boostbiotech.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie, diecie i rozwoju osobistym

Zdrowie

Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Chyba każdy przynajmniej raz słyszał to, żeby podczas codziennej higieny ciała szczególną uwagę przykładać trzeba do mycia zębów. Jak się jednak okazuje, mało kto wie, z jakiego powodu jest to tak ważne i czym grozi zaniedbanie higieny jamy ustnej, a przede wszystkim nie wiele osób wie, jak się to powinno robić. Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Jak dbać o zęby?

Dlaczego należy dbać o zęby?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak dbać o zęby, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu jest to tak ważne, aby odpowiednio je myć.
Wiele osób niejeden raz miało styczność z próchnicą. Zęby pokryte są szkliwem, czyli najtwardszą tkanką w naszym organizmie. Co więcej, jest to tkanka pozbawiona unerwienia, dzięki czemu nie odczuwa się bólu np. podczas gryzienia pokarmów. Jak się jednak okazuje, ma to swoje plusy i minusy. W jamie ustnej cały czas obecne są ogromne ilości bakterii, które wydalają z siebie kwasy. Szczególnie niebezpieczne są te, które żywią się cukrami. Im więcej spożywa się cukru, tym więcej powstaje w jamie ustnej kwasów, które z kolei atakują szkliwo. Z powodu braku unerwienia zupełnie nie odczuwa się, gdy powstają w nim ubytki. Te z kolei prowadzą do powstawania próchnicy, a więc stanu zapalnego. W skrajnych przypadkach może on nawet oznaczać utratę zęba.
To jednak niejedyne zagrożenie dla zębów, ponieważ innym bardzo często występującym problemem jest odkładanie się na zębach płytki nazębnej, która powoduje powstawanie kamienia. Nie tylko niezwykle nieestetycznie się on prezentuje i zmienia barwę zębów, lecz może powodować także zapalenie przyzębia, a w konsekwencji tego utratę zębów.

Odpowiednia dieta

Jak dbać o posiadane zęby? Jak się okazuje, kluczową sprawą w tym wypadku jest to, aby stosować codziennie odpowiednią dietę. Jeśli będzie ona bogata w słodycze, a także silnie słodzone napoje, bardzo trudno opanować będzie zagrożenie i pojawiające się ubytki. Kluczową sprawą jest więc to, aby zminimalizować ilość tych produktów do zera.
Co ciekawe, inną niezalecaną grupą produktów, których spożywanie także powinno się ograniczyć, są owoce. Maję one ogromom witamin, lecz posiadają także sporo cukrów. Szczególnie dużym zagrożeniem są w tym wypadku cytrusy.

Higiena jamy ustnej

Oczywiście wiedzieć trzeba to, że nawet jeśli będzie się stosowało odpowiednią, pozbawioną słodyczy dietę, to nie uchroni to całkowicie przed zagrożenia i chorobami zębów. Kluczową sprawą jest także to, aby dbać o higienę jamy ustnej. To co oznacza?
Jak można się bez trudu domyślić, najważniejszą sprawą jest oczywiście to, aby odpowiednio często myć zęby. Zalecane minimum to dwa razy dziennie, lecz tak naprawdę powinno się je myć po każdym posiłku.
Rzecz jasna mycie zębów to nie wszystko, ponieważ oprócz tego powinno się używać również nici dentystycznej. Nawet najlepsze i najbardziej skrupulatne szczotkowanie nie usunie zanieczyszczeń z zakamarków pomiędzy zębami. Żeby się ich pozbyć, powinno się używać nici dentystycznej.
Na sam koniec wiedzieć trzeba, że do kompletu dbania o zęby należy po ich umyciu używać płynu do płukania jamy ustnej, który usunie z niej całe zagrożenie.

BROWARMIA

Udostępnij