Reflektory samochodowe należą do głównego oświetlenia samochodu. Ich zadanie jest niezwykle ważne, bowiem nie tylko informują o pozycji maszyny innych uczestników ruchu, ale również oświetlają drogę przed kierującym. Nie trzeba chyba więc nikomu tłumaczyć, jak ważnym elementem samochodu są i jak duży wpływ na bezpieczeństwo mają.
Funkcja praktyczna to jednak nie wszystko. Reflektory mają równie duży wpływ na to jak samochód się prezentuje. Są to przecież duże jasne elementy na froncie maszyny. Często są też projektowane na tyle fantazyjnie, aby przyciągać wzrok i być charakterystyczną cechą marki.
Duże znaczenie praktyczne i estetyczne tych części powinno być dla każdego kierowcy wystarczającym powodem, aby je regularnie konserwować i dbać o ich dobrą kondycję. Dla osób, które tak właśnie uważają, przygotowaliśmy krótki poradnik, jak dbać o reflektory samochodowe.
Konserwacja
Głównym problemem reflektorów samochodowych, oczywiście poza palącymi się żarówkami, jest matowienie się przedniej osłony. Szkło czy tworzywa sztuczne, z których wykonywane są fronty reflektorów, są z reguły stosunkowo wytrzymałe i odporne na warunki zewnętrzne. Niestety charakterystyka pracy i czynniki środowiskowe, w jakich te elementy muszą pracować, są na tyle trudne, że drobne uszkodzenia są nieuniknione. Na szkło reflektorów oddziałuje promieniowanie UV, deszcz, wiatr i to co one ze sobą niosą, jak i czynniki mechaniczne, jak drobne kamyki czy drobinki metalu, które mogą je uszkodzić.
W wyniku wspomnianych czynników zewnętrznych na powierzchni reflektora pojawiają się drobne zarysowania, które po skumulowaniu się dają wrażenie matowego szkła. To niestety nie tylko psuje estetykę, ale również wpływa na sprawność działania lamp.
Dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić konserwację reflektorów samochodowych. W tym celu najlepiej jest wykorzystać specjalne pasty polerskie, które usuną nierówności z powierzchni lampy i przywrócą jej początkowy blask. Stwierdzenie początkowy blask nie jest tu przesadzone. Efekty, jakie można w ten sposób uzyskać, są wręcz powalające. Dobrze wypolerowana stara lampa wygląda dokładnie tak samo, jak lampa po wymianie na nową. Jeśli jeszcze tego nie próbowałeś, to koniecznie sprawdź.