boostbiotech.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie, diecie i rozwoju osobistym

Zdrowie

Co spakować na wyjazd? Jak przygotować się na pobyt w górach?

Co spakować na wyjazd? Jak przygotować się na pobyt w górach?

Wakacje to czas podróży i wypoczynku. Ostatnimi czasy bardzo popularnym kierunkiem polskiego turysty są z całą pewnością góry. Ci odważniejsi decydują się nie rezerwować pobytu w hotelu, lecz w schronisku górskim. Zanim jednak udamy się na takie wakacje, koniecznie trzeba się dowiedzieć, jak się do nich przygotować. Co więc należy wiedzieć o spędzaniu urlopu w górach? Co spakować na wyjazd?

Dlaczego warto wybrać urlop w górach?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak spakować się na wakacje w górach, najpierw trzeba się dowiedzieć, z jakiego powodu jest to w ogóle dobre miejsce na wakacje.
Przede wszystkim należy dowiedzieć się w tym momencie, że wakacje w schronisku górskim to możliwość bardzo bliskiego obcowania z naturą. Co więcej, taki pobyt daje możliwość aktywnego spędzania wakacji, ponieważ na wyciągnięcie ręki ma się liczne górskie szklaki prowadzące w najbardziej atrakcyjne miejsca. Na koniec wiedzieć również trzeba, że taka forma wypoczynku pozwala świetnie się zrelaksować i wyciszyć.

Odpowiednie buty

Od czego powinno się więc zacząć przygotowanie wakacji w górach? Jak można się domyślić, wiele rzeczy będzie tu ważne i znajdzie się na liście, lecz bez wątpienia kluczową sprawą jest to, jakie będzie się miało buty.
Buty są absolutnie najważniejszym elementem wyposażenia na wakacje w górach. To właśnie one odpowiadają w największym stopniu za bezpieczeństwo. Wybranie się na szlak w nieodpowiednim obuwiu to proszenie się o naprawdę nieszczęśliwy wypadek.
Jakie powinny być buty w góry? Przede wszystkim muszą one mieć odpowiednią podeszwę, która charakteryzować się będzie doskonałą przyczepnością. Rzecz jasna bardzo ważne jest także to, aby buty tego rodzaju były wodoodporne, co zabezpieczać będzie na wypadek opadów deszczu.

Dobieramy odzież

Oczywiście nie można zapominać także o tym, aby podczas takich wakacji mieć ze sobą odpowiednie elementy odzieży. Ubranie w góry ma być wygodne, ciepłe, ale przede wszystkim nie może ograniczać ruchów ciała. Co więcej, odzież musi być bardzo zróżnicowana, ponieważ warunki pogodowe mogą się znacznie zmieniać. W mgnieniu oka z letniego upalnego dnia może powstać jesienna szarówka.

Prowiant

Kolejną niezwykle istotną sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać podczas pakowania na wyjazd w góry, jest kwestia zabranie ze sobą jedzenia oraz wody. Planując wyjazd np. nad morze, przyzwyczajeni jesteśmy, że wszystko można dostać na miejscu i nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli jednak będzie się nocowało w górskim schronisku, pewnych rzeczy może zwyczajnie zabraknąć lub też będą bardzo drogie. Warto więc mieć przynajmniej niewielki zapas najważniejszych pozycji.
Kolejną bardzo istotną sprawą jest to, aby mieć ze sobą coś do jedzenia i picia na szlaku górskim. Nawet te najprostsze odcinki mogą wymagać kilkugodzinnego marszu. Dobrze więc mieć ze sobą coś do jedzenia, choćby nawet zwykły batonik. Oczywiście obowiązkowa w takiej sytuacji jest woda, bez której wyjście na szlak górski jest absolutnie zabronione.

Udostępnij