boostbiotech.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie, diecie i rozwoju osobistym

Zdrowie

Najciekawsze sporty dla dzieci

Najciekawsze sporty dla dzieci

Aktywność fizyczna jest zdecydowanie najlepszym, co może spotkać dziecko. Jest ona dla nich nie tylko wyjątkowo zdrowa, ale przede wszystkim uwalnia ogromne pokłady energii i sprawia im wielką frajdę. Sport bez wątpienia efektywnie kształtuje u najmłodszych takie cechy, jak systematyczność, a także buduje ich charakter na przyszłość. Ale czy wszystkie dyscypliny sportowe są dla nich przeznaczone? Sprawdźmy, jakie sporty dla dzieci są wskazane.

Kiedy dzieci powinny zacząć swoją aktywność fizyczną?

Zdecydowanie najlepiej będzie, jeśli przyzwyczaimy dziecko już na wczesnym etapie jego życia do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. W dobie internetu, smartfonów i laptopów istnieje ryzyko, iż nasze pociechy będą spędzać zbyt dużo czasu z oczami wlepionymi w ekran tychże urządzeń. Dlatego tak ważne jest zaszczepienie im wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej i uświadamianie, że siedzący tryb życia prowadzi do wielu chorób i skrzywień kręgosłupa. To od nas rodziców w głównej mierze zależy, czy sport będzie dla maluchów czymś oczywistym, czy przykrą powinnością. Jeśli więc chodzi o wiek dziecka, w przypadku uprawiania sportów, to im szybciej, tym lepiej.

Sporty dla dzieci

Zdecydowanie jednym z najlepszych sportów dla dzieci jest jazda na rolkach. Wspaniale rozwija sprawność motoryczną w dość wszechstronny sposób. Ponadto rozwija koordynację i zwinność, jednocześnie poprawiając wytrzymałość. Jazda na rolkach uczy dziecko własnego ciała oraz przewidywania zagrożeń. Zdecydowanie więcej energii zostanie zużytej niż podczas jazdy na rowerze. W przypadku tej aktywności fizycznej dzieci mogą zacząć przygodę na rolkach już w wieku 3 lat.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o jeździe na rowerze. To dzięki temu sportowi dziecko uczy się utrzymywania równowagi, a także poprawia ogólną kondycję organizmu. Maluchy, za sprawą jazdy na rowerze, szybciej oswoją się z prędkością i zdecydowanie nabiorą pewności siebie. Najważniejszą zaletą jazdy na rowerze jest to, że można w aktywny sposób spędzać czas z rodziną czy przyjaciółmi. Dziecko w wieku 2 lat może bez problemu spróbować swoich sił na rowerku biegowym. Rowerki trójkołowe idealne są dla 3-4 latków, a rower dwukołowy można sprezentować dziecku od 5 roku życia.

Czy hulajnoga jest wskazana dla małych dzieci?

Jazda na hulajnodze to zdecydowanie jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o trening koordynacji, a także równowagi. Świetnie wpływa na ogólny rozwój organizmu i aparat wewnętrzny stopy, a także pomaga kształtować prawidłową postawę. Aby jednak osiągnąć ten efekt, musimy przekonywać dziecko do naprzemiennej jazdy, czyli odpychania się raz jedną, raz drugą nogą.

Sporty, które uwielbiają dzieci

Które dzieci nie lubią pływać? Nie wspominając już o tańcu. Dzięki pływaniu nasze pociechy kształtują prawidłową postawę. Ponadto jest to świetny trening równowagi i koordynacji. Są to także świetne ćwiczenia oddechowe, a dziecko poznaje w szczególny sposób swoje ciało.

W przypadku tańca motoryka dziecka rozwija się w bardzo szybkim czasie, a niewątpliwą zaletą tej formy aktywności fizycznej jest pozbywanie się nieśmiałości.

AP21

Udostępnij